Advieskeuze

KennisbankExpertplatformBlogsOver ons
Voor bedrijven
Vind adviseurs per categorie

Particulier

  • Aankoopmakelaar
  • Bankmedewerker
  • Belastingadviseur
  • Duurzaam wonen adviseur
  • Financieel planner
  • Hypotheekadviseur
  • Kredietadviseur
  • Notaris
  • Pensioenadviseur
  • Scheidingsadviseur
  • Taxateur
  • Verkoopmakelaar
  • Vermogensadviseur
  • Verzekeringsadviseur

Zakelijk

  • Aansprakelijkheidsverzekeringen
  • Arbeidsongeschiktheidsverzekeringen
  • Bedrijfsschadeverzekeringen
  • Betalingsrisicoverzekeringen
  • Pensioenregelingen
  • Rechtsbijstandverzekeringen
  • Verzuimverzekeringen
  • Zakelijke financieringen

Voor bedrijven
  • Home
  • Blogs
  • Huis kopen & verhuizen
  • Artikel
Hoofdbeeld bij blogartikel
Blogartikel

Waarom een hypotheek van €400.000 niet betekent dat je een huis van €400.000 kunt kopen

Geschreven door Sana Barzancha

Op 14-06-2026

Huis kopen & verhuizen

Veel mensen beginnen hun huizenjacht met één belangrijke vraag: hoeveel kan ik lenen? Wanneer uit een online berekening blijkt dat je bijvoorbeeld €400.000 kunt lenen, lijkt het logisch dat je kunt zoeken naar woningen rond dat bedrag. Toch komen veel woningzoekers erachter dat de werkelijkheid anders is. Een maximale hypotheek betekent namelijk niet automatisch dat je ook een woning van hetzelfde bedrag kunt kopen. De bijkomende kosten worden vaak onderschat Sinds enkele jaren mogen de meeste bijkomende kosten niet meer worden meegefinancierd in de hypotheek. Dit betekent dat je deze kosten uit eigen spaargeld moet betalen. Denk hierbij aan:
  • Notariskosten voor de hypotheekakte
  • Taxatiekosten
  • Kosten voor hypotheekadvies
  • Eventuele kosten voor een bouwkundige keuring
  • Nationale Hypotheek Garantie (indien van toepassing)
Voor starters kan dit al snel oplopen tot enkele duizenden euro's. Overbieden vraagt vaak om eigen geld In sommige regio's wordt nog steeds regelmatig boven de vraagprijs geboden. Stel dat een woning wordt aangeboden voor €400.000 en uiteindelijk wordt verkocht voor €420.000. De hypotheekverstrekker kijkt naar de marktwaarde van de woning. Wanneer de taxatie uitkomt op €400.000, moet het verschil van €20.000 uit eigen middelen worden betaald. Veel kopers houden hier vooraf onvoldoende rekening mee. Een energielabel kan invloed hebben op je maximale hypotheek Wat minder bekend is, is dat het energielabel van een woning invloed kan hebben op de hoogte van de hypotheek. Voor energiezuinige woningen mag vaak meer worden geleend dan voor woningen met een minder gunstig label. De gedachte hierachter is dat lagere energiekosten meer financiële ruimte geven. Dit kan ervoor zorgen dat twee vergelijkbare woningen verschillende financieringsmogelijkheden opleveren. Verbouwen kost vaak meer dan verwacht Wie een woning koopt met plannen voor een nieuwe keuken, badkamer of verduurzaming, kijkt vaak alleen naar de aankoopprijs. Maar verbouwingen blijken in de praktijk regelmatig duurder uit te vallen dan vooraf gedacht. Daarnaast kan niet iedere verbouwing volledig worden meegefinancierd. Een realistische begroting voorkomt verrassingen achteraf. Maandlasten zijn minstens zo belangrijk als de maximale hypotheek Veel mensen richten zich volledig op het maximale leenbedrag. Toch zegt dit bedrag weinig over hoe comfortabel de maandlasten aanvoelen. Een hypotheek die volgens de regels verantwoord is, hoeft niet automatisch goed aan te sluiten bij jouw persoonlijke situatie. Denk bijvoorbeeld aan:
  • Kinderopvang
  • Studiekosten
  • Reizen en vakanties
  • Toekomstige gezinsuitbreiding
  • Minder willen werken
De vraag is daarom niet alleen hoeveel je kunt lenen, maar ook hoeveel je prettig wilt lenen. Conclusie Een maximale hypotheek is een nuttig uitgangspunt, maar vertelt niet het hele verhaal. Eigen geld, bijkomende kosten, eventuele verbouwingen en persoonlijke wensen spelen allemaal een belangrijke rol bij het kopen van een woning. Wie zich vooraf goed verdiept in deze factoren, voorkomt teleurstellingen tijdens de zoektocht naar een nieuwe woning en kan met meer zekerheid op huizenjacht gaan.
Deel dit blogartikel op social media

Meer over de auteur

Logo van S.B. Hypotheek & Financieel Advies
Dit artikel is geschreven door:
Sana Barzancha van S.B. Hypotheek & Financieel Advies
Logo van Advieskeuze
Advieskeuze
Dahliastraat 94 A
4613 DP Bergen op Zoom
Volg ons ook op
Over Advieskeuze
  • Over Advieskeuze
  • Contact
  • Veelgestelde vragen
  • Reviewbeleid
  • Cookiebeleid
  • Sitemap
  • Nieuws voor partners
Voor bedrijven

Over Advieskeuze

  • Over Advieskeuze
  • Contact
  • Veelgestelde vragen
  • Reviewbeleid
  • Cookiebeleid
  • Sitemap
  • Nieuws voor partners

Voor bedrijven

  • Inloggen
  • Aanmelden
Logo van Advieskeuze

Advieskeuze
Dahliastraat 94 A
4613 DP Bergen op Zoom

Volg ons ook op

Advieskeuze © 2011 - 2026
PrivacybeleidDisclaimer