
Blogartikel
Pensioen opbouwen ondernemer
Geschreven door Dirk-Jan Plate CPC

Op 16-03-2022
Pensioen
Pensioen opbouwen ondernemer
Zoals eerder in een blog op deze website geschreven zijn er voldoende mogelijkheden voor de ondernemer om voor de oude dag te sparen. Met een ondernemer bedoel ik een zelfstandig ondernemer zonder personeel (pensioen opbouwen zzp), een zelfstandig ondernemer met personeel of een directeur grootaandeelhouder.
Mogelijkheden te over maar wordt er wel genoeg gespaard?
Genoeg wordt sneller realiteit als een ondernemer om zijn doel te behalen zoveel mogelijk flexibiliteit krijgt. De huidige middelen die kunnen leiden tot een goede oude dag blinken helaas niet uit in (administratieve) eenvoud en/of flexibiliteit.
Bij een lijfrente lonken vooral de belastingvoordelen. Een lijfrente is echter administratief bewerkelijk en weinig flexibel. Uit een analyse van de Rekenkamer blijkt dat een lijfrente steeds minder als opbouwvorm wordt gekozen. Minder dan 10% van de ondernemers maakt er gebruik van. Wil overigens niet zeggen dat een lijfrente voor sommige ondernemers (deels) interessant kan zijn. Combinaties van de beschilbare middelen leiden vaak tot een optimaal resultaat. Daarvoor is er eerst een plan van aanpak nodig, een pensioenplan. Ook te lezen in mijn artikel op deze blog (Ondernemer en pensioen).
Werknemers bouwen in de eerste pijler (AOW) en tweede pijler (werknemerspensioen) veel meer op echter dat verschil wordt verkleind door zelfstandigen die door te beleggen en te sparen zelf pensioen opbouwen. Als alternatief. Dat is niet voor niets. In tijden van nood kunnen zij dit kapitaal gebruiken om niet bij een bank aan te hoeven kloppen of erger bij familie en vrienden.
Flexibiliteit
Begrijp me niet verkeerd, een lijfrente kan interessant zijn. Voor later. Echter pensioen en lijfrente kunnen in nood niet worden gebruikt om tegenvallers op te vangen, een spaar- en beleggersrekening wel. Alleen in nood, want het doel blijft natuurlijk een aanvulling op de AOW-uitkering en eerder opgebouwde pensioenpotjes. De laatste jaren is er regelmatig sprake van een onvoorzienbare situatie die het hopelijk tijdelijk interen op het vermogen rechtvaardigen. Zeker als de ondernemer daardoor de tijd krijgt zich voor te bereiden op de nieuwe toekomst. Als die al te voorspellen is.
In het onlangs door het Financieel Dagblad gepubliceerde artikel ‘Gedupeerde ondernemers eten hun pensioen en spaargeld op’ staan verhalen van ondernemers die na het volledig aanwenden van het bedrijfsvermogen interen op hun geld bedoeld voor de oude dag. Als er geen sprake is van een structureel probleem kan dat verstandig zijn.
Daarom is pensioen opbouwen op een zo flexibel mogelijke manier absoluut noodzakelijk voor een ondernemer.
Flexibiliteit kent (nu nog) een prijs
Schematich toegelicht, in Nederland passen we het E.E.T - systeem toe. Bij pensioen en lijfrente werkt het als volgt:
- de belastingheffing en afdracht premie volksverzekeringen worden uitgesteld (Exempt). Ook wel de omkeerregel genoemd, waar lijfrente- en pensioenproducten gebruik van maken;
- tijdens de opbouwperiode hoeft er over het vermogen geen belasting worden betaald (Exempt). Dat zou ik graag ook willen zien voor het (BOX 3) vermogen voor later; en
- de uitkeringen zijn pas belast op pensioendatum (Taxed).
Meer over de auteur

Dit artikel is geschreven door:
Dirk-Jan Plate CPC van Pensioenlogica
Dirk-Jan Plate CPC van Pensioenlogica